Funkcia žalúdka, anatómia a liečba porúch

Žena sa usmieva

Funkcia žalúdka – aká je organizácia a úloha žalúdka?

Prázdny žalúdok má veľkosť päste, no napriek tomu má veľmi veľkú úlohu – za 70 rokov spracuje približne 50 000 litrov tekutiny a 30 000 kilogramov potravy. To si vyžaduje sofistikovaný systém, ktorý funguje bezchybne a dokonale do seba zapadá. Tu môžete zistiť viac o funkcii a štruktúre žalúdka.

Fakty o žalúdku:

  • Žalúdok je umiestnený medzi pažerákom a dvanástnikom (prednou časťou čreva)
  • Tuhá potrava zostáva v žalúdku približne jednu až päť hodín
  • Tekutiny v ňom zostávajú len desať až dvadsať minút
  • V žalúdku sa uskladňuje a zmiešava skonzumovaná potrava
  • Žalúdočná šťava sa podieľa na procese trávenia a vďaka jej kyslosti sú baktérie neškodné

Štruktúra žalúdka

Žalúdok sa nachádza v ľavej hornej časti brucha tesne pod bránicou a možno ho zhruba rozdeliť na dve časti – hornú a dolnú:

1. V hornej časti sa ukladá skonzumovaná potrava. 

2. Stredná časť spracúva tráveninu a pripravuje ju na ďalší transport. 

Príjem potravy z pažeráka do žalúdka a jej uvoľnenie zo žalúdka do lačníka ovládajú dva špeciálne zvierače – svaly umiestnené v hornej a dolnej časti žalúdka. Tieto svaly sa podľa potreby dokážu otvárať a zatvárať ako ventil.

Zaujímavosť – keď sa horný zvierač medzi pažerákom a žalúdkom riadne neuzatvára, do pažeráka môže mimovoľne preniknúť viac žalúdočnej kyseliny, čo môže vyvolať pálenie záhy.

Dôležitejšie časti žalúdka sú:

  • prechod medzi pažerákom a žalúdkom (kardia), 
  • žalúdočný oblúk (dno), ktorý sa dokáže natoľko roztiahnuť, že vznikne priestor na uloženie až dvoch litrov potravy,
  • telo žalúdka (korpus) – hlavná časť žalúdka, v ktorej sa potrava ďalej rozomieľa, aby sa následne premiešala,
  • spodná transportná oblasť (antrum),
  • vrátnik žalúdka (pylorus) – zvierač v tvare prstenca, cez ktorý do dvanástnika, ktorý je prvou časťou tenkého čreva, prechádzajú malé porcie tráveniny.
     

Funkcia žalúdka

Hlavnými úlohami žalúdka sú skladovanie, ďalší rozklad a zmiešavanie skonzumovanej potravy. Na ich plnení sa podieľajú intenzívne vlnovité pohyby svalovej steny na jednej strane a žalúdočná šťava, ktorú produkujú žľazy v žalúdočnej sliznici. Táto žalúdočná šťava obsahuje kyselinu, ktorá zabíja baktérie, a tým predchádza infekcii. Žalúdočná kyselina je teda prvou bariérou organizmu, keďže väčšina baktérií prechod žalúdkom neprežije.

Žalúdočná šťava navyše obsahuje špeciálne enzýmy, ktoré zabezpečia trávenie niektorých zložiek potravy už v žalúdku.

Zásobovanie žalúdočnou šťavou prostredníctvom žliaz stimuluje tzv. blúdivý nerv. Táto stimulácia prebieha buď samostatne na základe myšlienky na jedlo, jeho zrakového vnímania, vône a chuti, ako aj roztiahnutím steny žalúdka, keď sa do žalúdka dostáva potrava.

Ako možno vyvážiť funkciu žalúdka a je to dôležité?

Občasné problémy s trávením sú nepríjemné, nie však dramatické. Keď v žalúdku pociťujeme tlak a zvieranie, často sa stáva, že žalúdok a črevá potrebujú len trošku pomôcť, aby znova optimálne fungovali.

Keď budete počas celého dňa dostatočne piť (1,5 až 2 litre), zabránite tvorbe hustejšej tráveniny a uľahčíte jej prechod organizmom, čím uľavíte žalúdku aj črevám. Platí to však len o vode, čaji a nápojoch s veľmi nízkym obsahom cukru, ako sú výrazne s vodou zriedené šťavy (streky). Nealkoholické nápoje, ovocné šťavy a dokonca aj smoothies obsahujú veľa živín a je potrebné ich stráviť.
 
Pohyb navyše stimuluje krvný obeh, čo môže žalúdku a črevám tiež prospieť. Je nevyhnutné, aby ste si našli vhodnú aktivitu. Dobrým východiskovým bodom pre zlepšenie fyzického zdravia môžu byť krátke športové cvičenia.

Narušená funkcia žalúdka

Stres, neznáme jedlá alebo absencia cvičenia môžu vyvolať narušenie pohybov rôznych svalov v žalúdku (motilita). Keď sa žalúdočné svaly nekontrolovane sťahujú, môže dôjsť k narušeniu tráviaceho procesu – trávenina sa prestane zmiešavať, transportovať a tráviť. Môže to vyvolať príznaky ako pálenie záhy, nadúvanie a žalúdočnú nevoľnosť. 

Dobre fungujúci žalúdok je preto dôležitý pre nerušené trávenie a predchádzanie ďalším príznakom.

Iberogast® môže vďaka zložkám ako iberka horká a rumanček tonizovať svaly žalúdka, aby sa tráviaci proces dráždivého žalúdka vrátil do normálu – tráveninu potom bude možné znova spracovať a transportovať ako obvykle.

Jedinečná kombinácia deviatich účinných liečivých rastlín v prípravku Iberogast® je dokonale skoordinovaná, aby zmierňovala rôzne príznaky funkčných porúch trávenia. Preukázala uvoľňujúce, tonizujúce a protizápalové účinky. Odporúča sa na liečbu syndrómu dráždivého čreva a funkčnej dyspepsie, ktorá sa môže prejaviť rôznymi nepríjemnými príznakmi v gastrointestinálnom trakte, ako sú bolesť brucha alebo kŕče.

Základné tipy týkajúce sa stravovania a životného štýlu, ktoré môžu pomôcť zaistiť zdravie žalúdka

Zažívaciemu orgánu prospeje aj malá pozornosť, ktorou môžeme účinne odstrániť gastrointestinálne príznaky a poruchy. Ak sa budete vyhýbať faktorom, ktoré vyvolávajú príznaky, ako sú fajčenie a alkohol, a obmedzíte stres, vaše trávenie sa môže zlepšiť. Namiesto toho sa odporúča oddych a prechádzky. Riadnemu tráveniu pomôže aj stabilný a pravidelný denný režim.

K zdraviu žalúdka prispieva hlavne vhodná strava a potraviny podporujúce trávenie. Počúvajte svoje telo – povie vám, ktorým potravinám sa máte vyhýbať a kedy.

Je tiež dôležité potravu dôkladne požuť. Keď budete jesť pomaly a vedome, ľahšie zistíte, že máte dosť.

Črevá

Aká je funkcia tenkého a hrubého čreva a črevnej flóry? Zistite všetko o črevách a ich fungovaní. Prečítajte si o tom teraz.

Funkcia čriev

Iberogast

Poruchy gastrointestinálneho traktu sú obvykle nielen mimoriadne nepríjemné a spojené s mnohými ťažkosťami, ale navyše často komplikujú prirodzený každodenný život. Našťastie máme Iberogast: kombinácia deviatich liečivých rastlín lieči základné príčiny aj nepríjemné príznaky.

Všetko o lieku Iberogast

Balenie lieku Iberogast

Majte liek Iberogast stále poruke!

Iberogast