Gastrointestinálny trakt – funkcia a zachovanie jeho zdravia

Muž sa usmieva

Funkcia čriev – ako veľmi dôležité sú pre človeka črevá

Pri slove „črevo“ väčšina z nás obvykle pokrčí nosom. Neradi sa zaoberáme témou ako trávenie – a určite nie jeho úlohami. Či nebodaj výsledkami. Príliš nepríjemná téma, o ktorej sa takmer nedá hovoriť. Tento postoj by sme však mali rýchlo prehodnotiť. Naše črevá sú totiž neuveriteľne fascinujúci a zložitý orgán – s ďalekosiahlymi účinkami na zdravie a celkovú pohodu človeka.

Ľudské črevo má dobrých sedem metrov. Len približne meter tejto neuveriteľnej dĺžky tvorí hrubé črevo. Zvyšok je tenké črevo v tvare serpentín, ktoré sa nachádza pred hrubým črevom. Tieto dve časti čriev majú rôzne, ale dokonale do seba zapadajúce úlohy.

Tenké črevo – obor na malom priestore

Hlavnú časť trávenia vykonáva tenké črevo. Do tenkého čreva prichádza dobre rozomletá trávenina zmiešaná so žalúdočnou šťavou zo žalúdka a v tenkom čreve sa začína jej ďalšie spracovanie. Trávenina je v tejto fáze ešte stále príliš „robustná“ na to, aby ju organizmus mohol vstrebať a využiť. Zmeniť by sa to malo po uvoľnení hlavnej časti tráviacich enzýmov (napríklad z pankreasu). Enzýmy rozložia zložky potravy na najmenšie možné stavebné prvky.

Keď enzýmy dokončia svoju prácu, do tenkého čreva sa vstrebú živiny, ktoré následne prechádzajú do krvi a lymfy. Odtiaľ sa dostávajú do celého organizmu. Aby tenké črevo mohlo pracovať čo najefektívnejšie a plne využiť potravu, má charakter labyrintu – jeho povrch je výrazne poprehýbaný a na týchto výčnelkoch sa nachádzajú ďalšie zhyby, tzv. črevné klky.

Povrchová plocha tenkého čreva má preto neuveriteľných 500 metrov štvorcových, čo je približne veľkosť basketbalového ihriska! Je to teda veľmi veľký povrch na vstrebávanie živín.

Tenké črevo má okrem trávenia a vstrebávania živín aj ďalšie dôležité úlohy. Medzi tieto faktory patria:

  • produkcia hormónov, ktoré koordinujú proces trávenia
  • príjem vody z tráveniny
  • rozomieľanie črevného obsahu

Vďaka vyváženým pohybom čriev má trávenina dostatočný kontakt s hormónmi, enzýmami a črevným povrchom, aby mohlo dochádzať k vstrebávaniu dôležitých živín.

Hrubé črevo – nástroj na využitie zvyškov

Tenké črevo zabezpečí filtráciu toho, čo organizmus môže z potravy zužitkovať. Vôbec to však neznamená, že hrubé črevo je nečinné – pokračuje v extrakcii vody a soli z tráveniny a formuje sa v ňom stolica. 

Všetko, čo sa do hrubého čreva dostane nestrávené, metabolizujú črevné baktérie – nespočetné druhy spracúvajú nestráviteľné zložky našej potravy. Črevná muskulatúra vytláča zvyšky spolu s odpadovými látkami smerom ku konečníku, až ku zostupnej časti hrubého čreva. Tam sa ukladá stolica, kým sa nevylúči cez análny otvor.

Hrubé črevo sa vzhľadom na svoje fyziologické funkcie líši od tenkého čreva – namiesto početných zákrut a zhybov je jeho stena zosilnená a má väčší obvod.

Črevná flóra – dôležitá ochranná bariéra človeka

Všetky mikroorganizmy, ktoré sa v čreve prirodzene vyskytujú, patria do tzv. črevnej flóry. Jej súčasťou nie sú len črevné baktérie, ktoré tvoria jej najväčšiu časť, ale aj iné prvoky a huby.

Zaujímavá skutočnosť – črevné baktérie tvoria približne 1,5 kg telesnej hmotnosti dospelého človeka.
Nemajú však len tráviacu funkciu. Hovorí sa, že sa podieľajú na celkovom zdravotnom stave a stave imunitného systému. 

Črevná flóra je nepochybne základnou časťou nášho zažívacieho systému. Jej význam si často uvedomíme až vtedy, keď sa dostane do nerovnováhy. Môže sa to stať napríklad po antibiotickej liečbe – hovorí sa, že antibiotiká zabíjajú škodlivé baktérie v organizme, ale v mnohých prípadoch sú to aj „dobré“ črevné baktérie. Keď sa mikrobióm po antibiotickej liečbe riadne neobnoví, môže to viesť k hnačke. 

Hovorí sa tiež, že nerovnováha črevnej mikroflóry sa podieľa na vzniku rôznych ochorení vrátane depresie.

Ako možno stimulovať funkciu čriev a je to dôležité?

Keď črevo nepracuje správne, môže nás to zaťažovať. Vyvážená funkcia čreva je preto základom našej celkovej pohody. Nezdravý spôsob života môže takéto črevné príznaky podporovať. 

V súčasnosti obsahuje strava málo vlákniny. Podľa nemeckých údajov z druhej celonárodnej štúdie zameranej na konzumáciu (National Consumption Study II) nedosahuje príjem vlákniny u 75 % žien a 68 % mužov odporúčané množstvo najmenej 30 g denne. Nedostatočné množstvo vlákniny spôsobuje lenivosť čriev, keďže úlohou vlákniny je podporovať funkciu čriev viazaním vody. Takto sa zaistí fyziologicky normálny pohyb v črevách a predchádza sa príliš tvrdej stolici. Aby vláknina napučala, potrebuje kvapalinu. Podľa odporúčania by sme mali denne vypiť 2,5 litra tekutín. Žiaľ, nepočíta sa každodenné pivo alebo príležitostný pohár vína, ktoré si však môžete dopriať nad rámec uvedeného množstva.

Do určitej miery môžete črevné príznaky pozitívne ovplyvniť aj sami, napríklad častejšou relaxáciou v každodennom živote alebo individuálnym stravovaním, ktoré je pre vás vhodné. Vo všeobecnosti by ste mali počúvať svoje telo a všímať si faktory, ktoré u vás môžu vyvolať príznaky. Môžete sa rozhodnúť pre jednu z nasledujúcich zmien. U každého človeka funguje v konečnom dôsledku niečo iné:

Relaxácia: 

Vyhýbajte sa príliš veľkému stresu a nájdite si protiváhu k svojmu pracovnému životu. Vyskúšajte vhodné „jemné“ športy ako joga alebo chôdza. 

Pohyb:

Nemusíte nevyhnutne chodiť do telocvične. Často stačí zaradiť do každodenného života viac cvičenia, napríklad chodiť po schodoch, ísť počas obednej prestávky na prechádzku alebo sa bicyklovať na krátke vzdialenosti.

Jedzte pravidelne:

Stravovanie v rovnakom čase u mnohých ľudí zaistí pravidelné trávenie. Snažte sa nevynechávať jedlo. Niektorí ľudia znášajú lepšie päť menších porcií počas dňa než napríklad dve veľmi veľké – vyskúšajte, čo je pre vás vhodné, a držte sa toho.

Jedzte pomaly:

Na každé jedlo si vyhraďte dostatok času a nejedzte hltavo – jedlo dôkladne požujte a vychutnajte si ho. 

Jedzte čerstvé potraviny:

Vyhýbajte sa spracovaným potravinám, ktoré obsahujú veľa prísad, trans tukov a umelých sladidiel. Namiesto toho jedzte celozrnné potraviny so základnými živinami a vitamínmi. 

Stravujte sa zdravo:


Nemusíte sa nadobro vzdať hranolčekov a pizze, ale mali by ste sa zamerať na zdravé alternatívy. V kocke – snažte sa jesť veľa zeleniny, výrobky z bielej múky nahraďte celozrnnými produktmi, dajte si každý deň trochu zdravého rastlinného oleja a za hrsť ovocia – na začiatok to bude stačiť. Mimochodom, niektoré zložky potravy sa pokladajú za mimoriadne prospešné pre črevá – diétna vláknina, prebiotiká a probiotiká. Môžete si o nich prečítať viac tu:

Viac informácií

Črevné ťažkosti – aké problémy sa môžu objaviť?

Napriek tomu, že ide o nepríjemnú tému, črevo patrí medzi najdôležitejšie orgány nášho tela. Keď zažívací systém nie je v rovnováhe a nefunguje dobre, môže to mať vážny vplyv na zdravie a celkovú pohodu. U postihnutých osôb sa môžu objaviť črevné ťažkosti, ktoré rozdeľujeme do dvoch kategórií

  • špecifické a nešpecifické. 

Špecifické črevné ťažkosti sú príznaky priamo súvisiace s gastrointestinálnym traktom:

  • nafúknuté brucho
  • hnačka
  • zápcha 
  • pocit plnosti v bruchu 

Dodatočne/súbežne sa môžu vyskytovať aj nešpecifické ťažkosti, ktoré môžu súvisieť s nerovnováhou v gastrointestinálnom traktu:

  • bolesti hlavy
  • zvýšená náchylnosť na infekcie 
  • únava
  • depresívna nálada
  • problémy s pokožkou

Čo spôsobuje črevné problémy?

Príčiny črevných problémov môžu byť rôzne, no tie najznámejšie súvisia s ochoreniami ako:

  • syndróm dráždivého čreva
  • dráždivý žalúdok
  • infekcie gastrointestinálneho traktu spôsobené vírusmi, baktériami, hubami a inými parazitmi 
  • intolerancie alebo alergia na niektoré potraviny
  • podráždenie alebo zápal slepého čreva
  • zápal vačkov v stene hrubého čreva (divertikulitída) 
  • hemoroidy
  • rakovina čriev alebo črevné polypy, ktoré predstavujú prvotné štádium rakoviny


Okrem potenciálneho ochorenia môžu byť črevné problémy spôsobené aj zlou alebo nesprávnou stravou, nedostatkom cvičenia, stresom alebo užívaním niektorých liekov, napríklad antibiotík. Ďalšou možnou príčinou sú funkčné gastrointestinálne poruchy, ako je syndróm dráždivého čreva alebo dráždivý žalúdok. Ide o poruchy, ktoré nemajú pôvod v organickej príčine, ale napriek tomu môžu vyvolávať veľmi stresujúce príznaky. Ak si nie ste istý pôvodom týchto príznakov alebo máte podozrenie na nejaké ochorenie, nebojte sa vyhľadať pomoc lekára. 

Gastrointestinálne ťažkosti nie je vždy ľahké vysvetliť, pretože pri nich zohráva rolu mnoho faktorov. Lekár sa teda bude snažiť získať čo najlepší obraz o vašej situácii – môže sa vás opýtať na vaše ťažkosti a už diagnostikované ochorenia. Okrem toho sa s vami bude rozprávať o známych spúšťačoch, trvaní, lokalizácii a type bolesti, ktorá sa u vás mohla prejaviť, ako aj o ďalších sprievodných príznakoch, keďže všetky tieto faktory zohrávajú dôležitú úlohu pri izolovaní problému. Váš lekár sa vás môže opýtať aj na vaše všeobecné stravovacie návyky, zmeny v zložení stolice alebo moču, ako aj na zmeny hmotnosti. Môže tiež monitorovať zvuk vášho žalúdka alebo vykonať jeho ultrazvukové vyšetrenie, aby určil diagnózu. Niekedy je potrebné aj vyšetrenie krvi alebo gastroskopia či kolonoskopia.

Ako možno tieto problémy účinne liečiť?

Váš lekár vám v závislosti od diagnózy navrhne najvhodnejšiu liečbu. Ak gastrointestinálne problémy súvisia s funkčnými poruchami gastrointestinálneho traktu, ako je dráždivý žalúdok alebo syndróm dráždivého čreva, ktoré nemajú organickú príčinu, hlavným účelom liečby je zmiernenie príznakov.

Okrem toho môžete porozmýšľať o tom, čo vaše problémy vyvoláva, a v prípade potreby zmeniť svoje životné a stravovacie návyky. Zdravý spôsob života a vyhýbanie sa jedlám, ktoré môžu spôsobovať individuálne problémy, môže zaistiť lepšie trávenie. Niektoré dobré prístupy k väčšiemu uvoľneniu v každodennom živote a informácie o tom, ako vám môže pomôcť strava s vysokým obsahom vlákniny, nájdete v kapitole „Ako možno stimulovať funkciu čriev a je to dôležité?“ Ak vám nič z toho nepomôže, môžete využiť aj liečivú silu bylín. Iberogast® môže napríklad vďaka jedinečnej kombinácii deviatich liečivých rastlín pôsobiť na viacero tráviacich príznakov funkčných gastrointestinálnych porúch a na ich príčiny – a to súbežne (princíp zamerania na viacero cieľov), čím sa zmiernia rôzne ťažkosti v gastrointestinálnom trakte.

Žena v klobúku s kvetmi s mužom v zelenom tričku

Ľudský žalúdok

Ľudský žalúdok – sofistikovaný systém, ktorý funguje bezchybne a jeho časti do seba perfektne zapadajú. Tu môžete zistiť viac o funkcii a štruktúre žalúdka.

 

Iberogast

Poruchy gastrointestinálneho traktu sú obvykle nielen mimoriadne nepríjemné a spojené s mnohými ťažkosťami, ale navyše často komplikujú prirodzený každodenný život. Našťastie máme Iberogast: kombinácia deviatich liečivých rastlín lieči základné príčiny aj nepríjemné príznaky.

Všetko o lieku Iberogast

Balenie lieku Iberogast

Majte liek Iberogast stále poruke!

Iberogast