Zažívací systém – vysvetlenie funkcií a orgánov
Zažívací systém nie je len dlhá tmavá rúra pozostávajúca z trubíc a vydutín rôznej veľkosti, cez ktoré prechádza potrava. Naopak: sofistikovaná interakcia medzi rôznymi orgánmi zabezpečuje vstrebávanie živín, vitamínov, minerálov a vody do organizmu a ich transport na miesto, kde sú potrebné. Jednotlivé štruktúry pracujú neúnavne a mimoriadne efektívne na premieňaní potravy na energiu. Zažívací systém sa navyše stará aj o likvidáciu produktov rozkladu, ktoré organizmus už nedokáže využiť. O to viac je zlé trávenie nepríjemné. Nemusíte však mať obavy – povieme vám, ako dosiahnuť vyvážené trávenie a zbaviť sa tráviacich ťažkostí.
Trávenie je náročná práca
Tráviaci proces sa začína mechanickým rozdrvením potravy čeľusťami. Uvoľnené sliny začnú tráviť sacharidy a pripravia ich na ďalšie trávenie. Po prehltnutí prechádza potrava do pažeráka, z ktorého sa trávenina dostáva vlnovitým pohybom do žalúdka. V žalúdku sa potrava pri pohybe zmieša so žalúdočnou kyselinou, ktorá ju rozloží. Ak je potrava rozložená dostatočne, spodná časť žalúdka sa môže stiahnuť do prstenca a kašovitú hmotu vytlačí do tenkého čreva. Tu dochádza k vstrebávaniu živín, ktoré sa dostávajú do krvného riečiska. Trávenina sa po tejto ceste tenkým črevom, ktoré môže mať dĺžku až päť metrov, dostáva do hrubého čreva. V hrubom čreve sa z nej odstráni zvyšná voda a mikroorganizmy fermentujú nestráviteľné zložky. Keď potrava prejde hrubým črevom, proces trávenia sa skončí a vylúči sa len nestráviteľná hmota. Význam tohto zložitého procesu je ešte jasnejší, keď sa zameriame aj na neuronálnu sieť, ktorá zabezpečuje jeho reguláciu. V čreve sa nachádza celkovo viac než 100 miliónov nervových buniek, ktoré riadia gastrointestinálne funkcie a umožňujú tento prenos údajov. Blúdivý nerv – desiaty hlavový nerv, ktorý reguluje aj srdcový rytmus – koordinuje výmenu informácií medzi črevom a mozgom v oboch smeroch. Je pochopiteľné, že narušenie tejto siete môže viesť k príznakom v zažívacom trakte, čo môže byť mimoriadne nepríjemné.
Pankreas, asistent trávenia
Vedeli ste, že pankreas neprodukuje len inzulín, ale má aj dôležitú zažívaciu funkciu? Pankreas produkuje tráviace enzýmy, ktoré rozkladajú tuky, bielkoviny a sacharidy v potrave, a tieto látky sa potom v tenkom čreve zmiešavajú s tráveninou. V prípade akéhokoľvek narušenia tráviacich enzýmov môže dôjsť k nesprávnemu rozkladu týchto látok a vstrebávanie živín do krvi môže byť narušené. V dôsledku toho sa zle strávená trávenina – predovšetkým tuky – dostáva ďalej do hrubého čreva, čo môže vyvolať hnačku alebo nadúvanie. Nedostatočný príjem živín môže navyše viesť k poklesu hmotnosti alebo nedostatku vitamínov.
Prečo je potrebné vyvážené trávenie?
Vedeli ste, že gastrointestinálny trakt je v neustálom kontakte takmer so všetkými ostatnými dôležitými orgánmi, predovšetkým s mozgom? K tejto čulej výmene medzi týmito časťami tela dochádza prostredníctvom jednej z najdôležitejších nervových dráh človeka, t. j. prostredníctvom blúdivého nervu. Črevo týmto kanálom vysiela do mozgu viac informácií než z mozgu prijíma. Ak svoje trávenie vyvážite alebo podporíte, zvýšite tým aj svoju kvalitu života. Zároveň to bohužiaľ znamená, že zlé zažívanie môže viesť k rýchlemu rozvratu celej vnútornej rovnováhy. Zažívací trakt vám to bude signalizovať, obvykle vo forme typických porúch a ťažkostí.
Aby ste tomu predišli, je dôležité sledovať svoj žalúdok a črevá a v prípade potreby trávenie vyvážiť.
Zlé zažívanie je bežné
Ak trpíte gastrointestinálnymi ťažkosťami, môžete mať istotu, že nie ste sami. Čoraz viac ľudí prenasledujú príznaky ako žalúdočné kŕče, nadúvanie, pocit plnosti a nevoľnosť.
Okrem iného sa vedú diskusie o tom, či tento rýchly nárast počtu príznakov nespôsobujú vysoké nároky na ľudí počas každodenného života v našom modernom svete. Existuje tiež podozrenie, že príznaky môže vyvolať celkový nezdravý spôsob života a permanentný stres.
Hoci sa gastrointestinálne ťažkosti dajú často ľahko zvládnuť, nemení to nič na tom, že tráviace problémy môžu byť mimoriadne stresujúce a môžu významne obmedziť kvalitu života, a to najmä vtedy, ak problémy s trávením pretrvávajú dlhší čas. Príznaky sa dokonca často ovplyvňujú a navzájom zhoršujú, čo je dôvod, prečo sa súbežne môže vyskytovať celý rad príznakov. Neprekvapuje, že postihnutí sa zúfalo snažia dosiahnuť úľavu od príznakov.
Čo môže spôsobovať tráviace problémy?
Niekedy je ťažké zistiť, čo vyvoláva konkrétny problém s trávením. Príznaky v tráviacom trakte môže spôsobiť niekoľko externých vplyvov ako stres, emocionálny tlak, cestovanie či zmeny stravovacích návykov.
Typické gastrointestinálne príznaky ako nadúvanie, žalúdočné kŕče, pálenie záhy alebo neustále nadúvanie môžu byť spojené s rôznymi poruchami tráviaceho systému. Možné príčiny:
- Precitlivené alebo podráždené žalúdočné nervy
- Príliš rýchly alebo pomalý pohyb žalúdočných svalov (porucha motility)
- Nesprávna distribúcia žalúdočnej kyseliny v gastrointestinálnom trakte
- Zápal žalúdočnej sliznice
Ak sa u vás niektoré alebo viaceré gastrointestinálne problémy prejavujú dlhší čas, mali by ste vyhľadať pomoc lekára, pretože môže ísť o príznak funkčných porúch trávenia, ako je dráždivý žalúdok (funkčná dyspepsia) alebo syndróm dráždivého čreva.
Ako predchádzať tráviacim problémom
Bolesti a nepríjemným pocitom v gastrointestinálnom trakte sa môžete pokúsiť vyhnúť tak, že pouvažujete nad spúšťačmi týchto príznakov. Je to stres? Snažte sa ho čo najviac eliminovať, napríklad pomocou relaxačných cvičení.
Máte problém so znášanlivosťou konkrétnych jedál? Pokúste sa nájsť náhradu, ktorá vám chutí a priaznivo pôsobí na vaše črevo.
Alebo je na vine celkovo nevyvážená a nepravidelná strava? Pre takýto prípad sme v nasledujúcej kapitole pripravili niekoľko všeobecných tipov, ktoré už pomohli mnohým ľuďom. Svoju pohodu spojenú s trávením môžete aspoň do určitej miery ovplyvniť.
Vyvážené trávenie namiesto preťaženia: tipy a domáce lieky
Nasledujúce tipy na dosiahnutie rovnováhy v žalúdku a črevách môžete vyskúšať, hlavne ak vás trápi opakujúca sa bolesť brucha, napríklad po jedle:
- Vyhýbajte sa mastným jedlám
- Konzumujte len malé množstvá kávy a alkoholických nápojov
- Pravidelná strava môže tiež podporiť každodenné fungovanie tráviaceho traktu
Existuje niekoľko spôsobov, ako podporiť trávenie. Každému pomáha niečo iné. Jednoducho to vyskúšajte...
Relaxácia:
doprajte si pravidelné prestávky, počas ktorých sa neuvoľníte len vy, ale aj vaše trávenie.
Aktívny životný štýl:
pohybujte sa, aby ste podporili trávenie! Fyzická aktivita podporuje celkovú pohodu vrátane trávenia.
Dostatočné množstvo vody:
vďaka dostatočnému množstvu tekutiny zostáva trávenina dokonale pružná a vláčna – preto pite dostatočne.
Vyvážené trávenie namiesto preťaženia: tipy a domáce lieky
Napriek všetkým dostupným opatreniam na vyváženie čriev a podporu trávenia sa mnohým ľuďom so zlým zažívaním príznaky často vracajú alebo vôbec nevymiznú. V záujme úspešnej liečby dráždivého žalúdka alebo syndrómu dráždivého čreva je mimoriadne dôležité vedieť, že jednotlivé príznaky sú často prepojené a môžu sa vyskytovať súbežne. Iberogast® vďaka jedinečnej kombinácii deviatich overených liečivých rastlín presadzuje komplexný prístup k liečbe viacerých príznakov v gastrointestinálnom trakte. Pomáha to pri komplexnom a rýchlom zmiernení tráviacich príznakov a tráviaci systém sa môže opäť dostať do rovnováhy.
Príznaky zažívacích ťažkostí
Od pocitu plnosti po žalúdočné kŕče, nevoľnosť a vracanie: keď váš tráviaci systém nie je v rovnováhe, môže sa to prejaviť rôznymi príznakmi. Spúšťače sa neraz hľadajú len ťažko – príkladmi sú psychologický stres, životné a stravovacie návyky.
Iberogast
Poruchy gastrointestinálneho traktu sú obvykle nielen mimoriadne nepríjemné a spojené s mnohými ťažkosťami, ale navyše často komplikujú prirodzený každodenný život. Našťastie máme Iberogast: kombinácia deviatich liečivých rastlín lieči základné príčiny aj nepríjemné príznaky.