Zdravá výživa – čo ovplyvňuje trávenie a čo pomáha?
Máte po jedle často bolesti brucha a iné zažívacie problémy? S najväčšou pravdepodobnosťou to nie je náhoda – nesprávna alebo nezdravá strava môže v mnohých prípadoch priamo vplývať na zažívací trakt a vyvolať nepríjemné príznaky. Pre postihnutých je to mimoriadne nepríjemné, je tu však šanca na nápravu, pretože strava sa dá ovplyvniť. Na čo by ste sa mali zamerať vo svojej strave, aby ste predišli gastrointestinálnym problémom? Vysvetlíme vám, čo môžete jesť, aby ste sa vyhli bolestiam žalúdka a iným problémom so žalúdkom a ako uľaviť tráveniu.
Prečo vás po jedle môže bolieť brucho?
Len čo si vychutnáte lahodnú pizzu, ohlási sa prvá predzvesť nepríjemnej bolesti brucha – mnoho ľudí trpí gastrointestinálnymi ťažkosťami kvôli strave. Prečo je to tak? Vysvetlenie je jednoduché – skonzumovaná potrava môže vyvolať ťažkosti v žalúdku a čreve z dvoch dôvodov.
- Zažívací trakt sa snaží čo najrýchlejšie zbaviť potravín, na ktoré je citlivý. Žalúdočné nervy napríklad reagujú citlivo na pokazené alebo nekompatibilné potraviny, pričom transport potravy môže byť neobvykle zrýchlený, čo vedie k bolesti brucha a kŕčom po jedle, ako aj k žalúdočnej nevoľnosti a hnačke.
- Potraviny, ktoré sa ťažko trávia, napríklad mastné jedlá, zas organizmus strávi len s veľkou námahou a potrava preto obvykle zostáva dlhšie v žalúdku a črevách. Počas dlho trvajúcich procesov rozkladu môže okrem iného vznikať veľké množstvo plynov – nafukovanie, bolesť brucha a pocit plnosti sťažujú postihnutým život.
Výsledné žalúdočné problémy sa môžu vyskytovať buď samostatne, alebo v spojitosti s existujúcimi chorobami/poruchami zažívacieho traktu. Existujú ochorenia s organickou diagnózou/nesprávna funkcia a funkčné gastrointestinálne poruchy (FGID), pri ktorých nemožno diagnostikovať žiadnu organickú príčinu. Gastrointestinálne príznaky môže vo všeobecnosti vyvolať aj strava.
Gastrointestinálne ochorenia
Od funkčných porúch gastrointestinálneho traktu sa odlišujú poruchy, pri ktorých možno diagnostikovať organické ochorenie alebo nesprávnu funkciu, napríklad:
- intolerancia laktózy, lepku alebo fruktózy
- gastritída
- žalúdočné vredy
- infekcie gastrointestinálneho traktu
Funkčné gastrointestinálne poruchy (FGID)
Pri funkčných gastrointestinálnych poruchách (FGID) sa nenájdu žiadne organické príčiny, ktoré by boli zodpovedné za príznaky pacientov. Ide však o poruchy, ktoré môžu byť veľmi nepríjemné a výrazne ovplyvniť každodenný život, ako napríklad:
- dráždivý žalúdok/funkčná dyspepsia (FD)
Ťažkosti týkajúce sa hornej časti brucha. Existuje niekoľko príčin, ktoré stále nie sú úplne objasnené. Funkčná dyspepsia sa často vyskytuje v kombinácii s inými tráviacimi poruchami, ako je IBS. Medzi obvyklé príznaky patria pocit plnosti, predčasná sýtosť a bolesť hornej časti brucha.
- Syndróm dráždivého čreva (IBS)
Ťažkosti sa často týkajú dolnej časti gastrointestinálneho traktu. Medzi časté ťažkosti patria bolesť brucha, nadúvanie a distenzia, hnačka a/alebo zápcha. Pravdepodobnými príčinami sú narušené pohyby črevnej muskulatúry a precitlivenosť črevných nervov.
Vyššie uvedené poruchy môžu ďalej charakterizovať nasledujúce príznaky:
- Brušné kŕče
Bolesť žalúdka spojená s kŕčmi alebo kolikou bez konkrétnej lokalizácie
- Žalúdočná nevoľnosť
Potreba vracať bez vylúčenia žalúdočného obsahu
- Bolesť žalúdka
Bolesť je obvykle lokalizovaná v ľavej časti trupu niekde pod bránicou.
- Bolesť brucha
Bolesť lokalizovaná pod hrudnou kosťou
- Nafúknuté brucho
Pocit podobný ako pri preťažení jedlom, ale bez spojitosti s predchádzajúcim príjmom potravy
- Brušný tlak
V závislosti od toho, ako veľmi sú žalúdočné nervy citlivé, môžeme mať výrazný pocit plnosti alebo pociťovať silnú bolesť.
Stravovacie návyky môžu vyvolať príznaky funkčných porúch, pričom zmierniť príznaky ako bolesť brucha môže úprava stravy, aby sa pacientom uľavilo.
Zdravá a vyvážená strava vám môže pomôcť udržať si zdravie.
Čo jesť v prípade bolesti brucha
Rôzne potraviny a jedlá môžu vyvolať gastrointestinálne príznaky, preto je potrebné sa im vyhýbať. Okrem toho môžete vyskúšať ľahkú stravu a jesť viac menších porcií namiesto niekoľkých veľkých. Uvidíte, ako vaše črevo zareaguje. O zmenách stravovania by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.
Pri žalúdočných problémoch je vhodná zelenina ako mrkva, tekvica, brokolica alebo hrášok. Dobre znášané je obvykle aj dozreté ovocie ako jablko alebo banán. Zažívacie príznaky ako bolesť brucha môžu vyvolať potraviny s vysokým podielom tuku a cukru, jedlá ktoré nafukujú (napríklad cibuľa alebo kapusta) a stimulačné látky ako alkohol a nikotín.
Jemné metódy prípravy, ako sú varenie a parenie, pomáhajú zachovať čo najviac živín a zároveň uľavia žalúdku a črevám. Na konzumáciu potravy si vyhraďte dostatok času a prežúvajte pomaly, aby ste odľahčili žalúdok.
Ak si chcete poradiť s opakujúcimi sa gastrointestinálnymi ťažkosťami, má tiež význam spoľahnúť sa na pomoc dobre znášaných liekov. Iberogast® môže vďaka svojej kombinácii deviatich liečivých rastlín upokojiť citlivé nervy, znormalizovať pohyby v gastrointestinálnom trakte a zmierniť bolesť a zápal.
Prečo je zdravá výživa dôležitá pre dobré trávenie a ktoré potraviny sú prospešné?
Na naše zdravie výrazne vplýva náš spôsob života. Zdravý životný štýl, fyzická aktivita a zdravá strava majú pozitívny vplyv na naše zdravie a pomáhajú predchádzať chorobám. Vyvážená strava je základom správneho trávenia. Dezerty, biela múka, mastné klobásy či vyprážané jedlá – ľudia často jedia všetko možné, len nie zdravé jedlo. Ak je napríklad naša strava chudobná na vlákninu, môže to vyvolať zápchu. Dôležitosť správneho trávenia si obvykle uvedomíme až vtedy, keď črevá začnú štrajkovať.
Z čoho sa skladá zdravá strava vhodná pre črevá?
Baktérie v našich črevách sú dôležité pre naše zdravie. Existujú potraviny, ktoré podporujú črevnú flóru, ako aj jedlá, ktoré jej neprospievajú alebo by dokonca mohli byť škodlivé.
Črevnú flóru podporujú nasledujúce živiny:
Diétna vláknina
Diétna vláknina sa delí na rozpustnú vo vode a nerozpustnú. Rozpustnú formu diétnej vlákniny obsahujú v prvom rade strukoviny ako fazuľa, hrach alebo sója, ovocie ako marhule, černice a sušené slivky, zelenina, ovsené otruby a jačmeň. Nerozpustná forma diétnej vlákniny sa nachádza v prvom rade v celozrnných výrobkoch, mrkve a rajčinách, jablkách a banánoch, orechoch a semiačkach. Nerozpustná diétna vláknina sa nerozpúšťa vo vode.
Odporúča sa konzumovať zdravú zmes oboch druhov vlákniny, pretože vláknina predstavuje „potravu“ pre črevné baktérie a podporuje ich.
Prebiotiká
Prebiotiká sú jedným druhom vlákniny – nestráviteľnej sacharidovej zložky potravy. Predstavujú potravu pre črevné baktérie, čím pomáhajú zachovávať zdravú črevnú flóru. Dobrými potravinovými zdrojmi prebiotík sú napríklad surová čakanka, artičoky, banány a na vlákninu bohaté potraviny, napríklad raž.
Probiotiká
Probiotiká sú na rozdiel od prebiotík živé mikroorganizmy. Pomáhajú spracúvať potravu v črevách. V experimentálnych skúšaniach preukázali niektoré probiotiká potenciál regulovať u pacientov s IBS vnímanie bolesti prostredníctvom črevných nervov.
Výskumníci sa snažia zistiť, ktoré probiotiká sú najlepšie na konkrétne zdravotné problémy. Prvé výsledky vyzerajú sľubne – „laktobacilus“, ktorý sa nachádza v jogurte a iných fermentovaných potravinách, môže pomáhať pri hnačke, a „bifidobaktéria“, ktorá sa nachádza v mliečnych výrobkoch, zas môže uľaviť od príznakov syndrómu dráždivého čreva (IBS) a niektorých iných ochorení.
Potraviny, na ktoré by ste si mali dávať pozor
Na druhej strane však existujú aj potraviny, ktoré črevnej flóre síce nemusia uškodiť, no ani jej neprospievajú. Vo všeobecnosti by ste mali obmedziť konzumáciu jedál, ktoré obsahujú nasledujúce živiny:
Potraviny s možným vplyvom na črevá
Ide o konzervované potraviny, pochutiny, sušené a údené mäso. Soli použité v týchto spracovaných potravinách môžu podráždiť črevnú sliznicu.
FODMAP
FODMAP je anglická skratka pre cukry s krátkym reťazcom, ktoré sa v tenkom čreve zle vstrebávajú, no črevný mikrobióm ich dokáže rýchlo fermentovať. Keďže v dôsledku týchto sacharidov sa do čriev dostáva viac vody, ľudia s IBS môžu po ich konzumácii trpieť zvýšeným množstvom plynov, nafúknutým bruchom a hnačkou. Ak trpíte syndrómom dráždivého čreva, môžete sa o diéte s nízkym obsahom cukrov FODMAP poradiť so svojím lekárom.
Potraviny, ktoré vo všeobecnosti nemajú dobrú povesť
Zlé tuky
Ide o nasýtené mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú napríklad v masle, tuku na vyprážanie, bravčovej masti alebo kokosovom oleji. Existuje príčinné spojenie medzi zvýšeným príjmom tukov a problémami so srdcom.
Biela múka
Biela múka sa často nachádza v obľúbených dezertoch, ako sú zákusky, sladkosti, croissanty a biely chlieb. Tieto potraviny majú často nízky obsah diétnej vlákniny, ktorá prospieva črevnej flóre.
Konzervované jedlá
Spracované potraviny vo všeobecnosti obsahujú stužené tuky, skrytý cukor a veľa aditív, ktoré môžu zaťažiť črevá a imunitný systém.
Zdravá výživa? Znie to dobre a aj to chutí dobre!
Aby bola strava zdravá a prospešná tráveniu, nemusíme z nej vylúčiť chutné jedlá. Ak zachováme vyváženú a dobre skombinovanú stravu, bude prospievať telu i duši. Ak je vaše jedlo bohaté na vlákninu a obsahuje prísady bohaté na minerály a vitamíny, spravili ste prvý krok k podpore trávenia a dobrej kondícii!
Rôznorodosť je dôležitá vo všetkom. Zdravá strava neznamená, že budeme jesť len ovocie a zeleninu. Dávajte prednosť zelenine, no nezabúdajte z času na čas jednotlivé zložky meniť. Tak dosiahnete vyváženú a zdravú stravu.
Keď budete do jedálnička zaraďovať potraviny bohaté na sacharidy ako chlieb, cestoviny a ryžu, sústreďte sa na to, aby boli celozrnné. Zvýšite tak množstvo vlákniny v potrave (pozri vyššie).
Tuky sa snažte vyberať rozumne a používajte rastlinné tuky, napríklad repkový olej. Usilujte sa vyhýbať skrytým tukom, aby ste soľ a cukor konzumovali v rozumnom množstve.
Ponúkame vám niekoľko zložiek, ktoré by mala obsahovať zdravá strava a ktoré žalúdok ľahko strávi:
- Pšeničné rizoto s parenou paprikou, cuketou a rukolou
- Fazuľový šalát s chudou grilovanou hydinou
- Losos s valeriánkou a parenou červenou repou
Veľmi pozitívny vplyv má aj zvýšená konzumácia nasledujúcich potravín:
- Ananás
- Jablká
- Artičoky
- Avokádo
- Banány
- Zemiaky
- Výrobky z acidofilného mlieka
- Fenikel
Nájdite si čas na to, aby ste zo zdravej výživy vyťažili čo najviac
Zmiernenie stresu, pravidelné stravovanie bez toho, aby vás tlačil čas, ako aj dostatočný príjem tekutín vám v kombinácii s tipmi na zdravú výživu, ktoré vám tu ponúkame, vo všeobecnosti pomôžu získať kontrolu nad niektorými tráviacimi problémami a zlepšiť zdravie zažívacieho systému. Do každodenného života sa snažte začleniť nasledujúce:
- Dostatočne pite
- Vyvážene sa stravujte
- Pomaly a dôkladne prežúvajte
- Vytvárajte si stabilný rytmus a rutinu
- Dostatočne sa hýbte
Prvý krok k podpore výživy
Funkčné gastrointestinálne poruchy ako IBS je možné liečiť produktmi ako Iberogast®.
Nezdravé stravovanie a ďalšie návyky v kombinácii s fyzickou pasivitou môžu vyvolať príznaky ako bolesť brucha a neobvyklé vyprázdňovanie. Z tohto dôvodu niekedy zmena týchto faktorov výrazne zlepší kvalitu života a produktivitu pacientov.
Obsahuje informácie o jednotlivých skupinách potravín, ich vplyve na trávenie a o tom, ako môžu ovplyvniť príznaky dráždivého čreva. Ponúka vám vzorový týždenný stravovací plán, prehľad obsahu vlákniny podľa typu potravy, ako aj potravinovú pyramídu. Tieto materiály môžete použiť na vytvorenie vlastných týždenných stravovacích plánov.
Obdobie stresu
Stres v práci sa stal súčasťou každodenného života mnohých ľudí. V takýchto situáciách môže vystresovaný a vyčerpaný človek pociťovať aj malú zmenu, napríklad prechod plynovej bubliny, oveľa horšie. Nevytvára to len psychologické problémy ako vyhorenie, ale môže to ovplyvniť aj gastrointestinálny trakt.
Iberogast
Poruchy gastrointestinálneho traktu sú obvykle nielen mimoriadne nepríjemné a spojené s mnohými ťažkosťami, ale navyše často komplikujú prirodzený každodenný život. Našťastie máme Iberogast: kombinácia deviatich liečivých rastlín lieči základné príčiny aj nepríjemné príznaky.