Bolesť žalúdka

Bolesť žalúdka

Bolesť žalúdka a kŕče – príčiny a čo s tým môžete urobiť

Nevyhne sa im skoro nikto – kŕče žalúdka a čriev potrápia aspoň raz za život takmer každého. Či už ich vyvolá stres, nesprávna strava alebo nejaké ochorenie – príčiny bolesti žalúdka alebo žalúdočno-črevných kŕčov môžu byť veľmi rôznorodé. Často za ne môže nejaká porucha tráviaceho traktu. Zistite, ako symptómy vznikajú a aké opatrenia a lieky vám môžu na žalúdočno-črevné kŕče pomôcť.

Žalúdočno-črevné kŕče – čo to je?

Pociťujete pichanie, ťahavú bolesť alebo skôr tlaky? Bolesť žalúdka má mnoho podôb. Zakaždým ju môžeme vnímať inak, čo závisí hlavne od jej príčiny. Nech ju už opíšeme akokoľvek, jedna vec je vždy rovnaká – lokalizácia bolesti. Žalúdok sa nachádza na ľavej strane trupu, z väčšej časti pod ľavým rebrovým oblúkom. Ak sa bolesť vyskytuje v tejto časti, jeho príčinou je s najväčšou pravdepodobnosťou žalúdok.

Kŕče žalúdka – veľmi závažná forma bolesti žalúdka charakterizovaná veľmi silnou kolikovitou bolesťou. Obvykle trvajú len niekoľko sekúnd, no sú také bolestivé, že postihnutý má pocit, ako keby sa mu roztrhlo vnútro. Ľudia ich opisujú ako ostré, pálivé alebo rezavé. Kŕče žalúdka často prichádzajú náhle a niekoľkokrát za sebou.

Bolesť brucha je na druhej strane lokalizovaná väčšinou hlboko alebo v strede tela. Symptómy sa vo väčšine prípadov vyskytujú na úrovni pupka alebo ešte nižšie. Dosť často ich sprevádza hlasné škŕkanie v bruchu. Ak je okrem tenkého čreva postihnuté aj hrubé črevo, postihnutý môže pociťovať bolesť tesne pod rebrami. Žalúdočno-črevné kŕče je vo všeobecnosti náročné lokalizovať, čo môže viesť k nesprávnej liečbe.

Ako vzniká bolesť žalúdka

Príčin bolesti žalúdka alebo žalúdočno-črevných kŕčov je často niekoľko.

A to aj vtedy, keď je trávenie v poriadku – len čo sa do žalúdka cez pažerákový zvierač (prstencovitý sval pri vstupe do žalúdka) dostane trávenina, svaly žalúdka začnú vykonávať pohyby pripomínajúce vlnenie a miesenie, aby potravu zmiešali. V žalúdku sa uskladní potrava, ktorú človek predtým rozhrýzol v ústach, kde sa zmiešala so slinami. Takto spracovaná potrava sa pripraví na ďalšie trávenie. Tuhá potrava zostane v žalúdku najviac päť hodín. Potom sa dostáva do jednotlivých častí čreva.

Črevo tráveninu rozloží na najmenšie využiteľné zložky – živiny. Na tento účel sa trávenina hneď na začiatku tenkého čreva zmieša s tráviacimi šťavami z pankreasu a žlčníka. Po pôsobení týchto štiav je črevná sliznica vďaka množstvu záhybov a veľkej povrchovej ploche schopná živiny absorbovať. Dokáže vstrebať a do krvi dostať veľmi veľa zložiek živín, ktoré je telo schopné využiť. V hrubom čreve sa potom trávenina zbaví zvyšných tekutín a zostávajú odpadové látky, ktoré telo nedokáže využiť.

Keď sa naruší rovnováha tohto komplexného systému, môže vzniknúť bolesť žalúdka alebo žalúdočno-črevné kŕče.

Okrem bolesti žalúdka a žalúdočno-črevných kŕčov sa môžu zároveň vyskytnúť aj nasledujúce gastrointestinálne symptómy:

  • pocit tlaku v žalúdku
  • grganie
  • pocit plnosti
  • pálenie záhy
  • nadúvanie
  • bolesť brucha
  • črevné kŕče

Postihnutá osoba sa týchto symptómov často nevie zbaviť – najmä ak sa vyskytujú častejšie. Začne byť v každodennom živote nervózna a stále ju môže sprevádzať strach z nových ťažkostí.

Čo vyvoláva bolesť žalúdka a žalúdočno-črevné kŕče?

Ako sme už spomínali, stoja za nimi dva mechanizmy – narušená motilita alebo precitlivené nervy, ktoré môžu byť zodpovedné za vznik symptómov v zažívacom trakte. Tieto poruchy patria medzi príčiny dráždivého žalúdka alebo syndrómu dráždivého čreva, čo sú funkčné poruchy gastrointestinálneho traktu, pri ktorých nie je možné diagnostikovať žiadnu organickú príčinu. Funkčné gastrointestinálne poruchy ako dráždivý žalúdok a syndróm dráždivého čreva sa vyznačujú príznakmi ako predčasná sýtosť, plnosť, nafúknuté brucho či bolesť brucha.

Ak sú napríklad nervy precitlivené na podráždenie, človek vníma prirodzené telesné procesy ako pohyb alebo plnenie žalúdka a čriev ako príliš intenzívne a dochádza k prenosu signálov do mozgu prostredníctvom senzorických receptorov a nervov. Mozog tieto signály prijme, čo pacient vníma ako bolesť žalúdka v hornej časti brucha alebo črevné kŕče okolo pupka.

Aj narušená motilita, keď sú svaly žalúdka príliš ochabnuté alebo napnuté, môže viesť k bolesti brucha. Keď dôjde k ďalšiemu natiahnutiu už výrazne napnutých svalov, napríklad v dôsledku jedla, môže to podráždiť receptory bolesti.

Nadmerná tvorba žalúdočných kyselín či dokonca precitlivenosť na ne môže navyše viesť k nerovnováhe sliznice žalúdka. Toto podráždenie môže mať tiež za následok vnímanie bolesti. Silnú bolesť žalúdka môžu spôsobovať aj niektoré ochorenia. Pri gastritíde (zápal žalúdka) je napríklad narušená sliznica výstelky žalúdka. Žalúdočná kyselina môže priamo napádať bunky sliznice žalúdka a okrem bolesti žalúdka môže vyvolať aj iné nepríjemné stavy, ako sú žalúdočná nevoľnosť a vracanie. Príčinou gastritídy môžu byť baktérie, lieky alebo dokonca aj náš vlastný imunitný systém.

Za žalúdočno-črevné kŕče môžu byť navyše zodpovedné aj nasledujúce príčiny:

- dráždivý žalúdok (ako sme ho opísali vyššie)
- syndróm dráždivého čreva (ako sme ho opísali vyššie)
- infekcie gastrointestinálneho traktu
- nadúvanie
- nafúknuté brucho
- reflux
- žalúdočné vredy
- rakovina žalúdka

Dievča s ryšavými vlasmi

Ak si nie ste istý pôvodom týchto symptómov alebo máte podozrenie na nejaké ochorenie, nebojte sa vyhľadať pomoc lekára. Gastrointestinálne ťažkosti nie je ľahké vysvetliť, pretože pri nich zohráva rolu mnoho faktorov. Váš lekár sa teda pokúsi vytvoriť si čo najlepší obraz o vašom stave – opýta sa vás na ťažkosti a choroby, ktorými trpíte. Dôležitú úlohu pri izolovaní problému zohrávajú aj známe spúšťače, trvanie, typ a lokalizácia bolesti, ako aj sprievodné symptómy. Lekár sa vás potom opýta na celkové životné podmienky, stravovacie návyky, stolicu, močenie a prípadné zmeny hmotnosti. Pri určovaní diagnózy mu pomôže aj palpačné vyšetrenie, monitorovanie zvukov žalúdka a ultrazvuk. Niekedy je potrebné aj vyšetrenie krvi alebo gastroskopia či kolonoskopia.

Bolesť žalúdka u detí

Deti trpia bolesťou brucha relatívne často. Ustráchaní rodičia sa pýtajú sami seba, čo by mohlo byť príčinou ťažkostí : Mastné jedlo na večeru? Vírus v zažívacom trakte? Alebo ide len o strach zo školy? Aby ste vylúčili telesnú príčinu, vždy by ste sa mali poradiť s lekárom – hlavne ak bolesť pretrváva alebo sa často vracia.  

Predovšetkým malé deti bolesť často nevedia správne lokalizovať, čo znamená, že postihnuté môžu byť aj iné časti tela. Keď sa však neustále sťažujú na bolesť brucha, často ide o dôsledok stresu (zo školy). Stres môže narušiť pohyby (motilitu) žalúdka a vyvolať precitlivenosť gastrointestinálneho traktu a teda problémy ako žalúdočná nevoľnosť, nafúknuté brucho, kŕče žalúdka a nadúvanie. Okrem bolesti brucha môžu byť so stresom spojené aj ďalšie symptómy, napríklad:  

  • nespavosť 
  • poruchy príjmu potravy   
  • zmeny správania (agresivita alebo utiahnutosť) 
  • znížená schopnosť sústrediť sa   
  • bolesti hlavy 

Ak je dôvodom bolesti žalúdka stres, existujú opatrenia, ako mu predchádzať a bojovať s ním. Skúste:  

  • Aktívne počúvať a pýtať sa na to, čo dieťa trápi a čoho sa bojí, a následne mu ponúknite riešenia.   
  • Pomôcť dieťaťu vo voľnom čase sa uvoľniť – pomocou vybraných činností/záľub, ktoré majú zábavný charakter, a zároveň zaistiť, aby malo dosť času na hru a kamarátov. 
  • Ukážte dieťaťu, že škola je pozitívne miesto – veďte ho k tomu, aby do nej pravidelne chodilo, inak sa problém môže ešte zhoršiť.   

Ak si nie ste istý, aká je príčina symptómov vášho dieťaťa, alebo máte podozrenie na nejaké ochorenie, nebojte sa vyhľadať pomoc lekára.  

Bolesť žalúdka pri pohybe, behu a chôdzi  

Vo všeobecnosti platí, že cvičenie a rozumná športová aktivita počas každodenného života podporuje rovnováhu v gastrointestinálnom trakte, takže napríklad zápcha sa bude vyskytovať menej často. Niektorí ľudia však udávajú bolesť žalúdka po telesnej námahe, napríklad po behu. Vedci dlho skúmali spojenie medzi športovaním a ťažkosťami s gastrointestinálnym traktom, no ešte nepoznajú všetky podrobnosti. Jedným z vysvetlení je, že bolesť žalúdka spôsobuje zvýšený tlak v pažerákovom zvierači bezprostredne po telesnej námahe. Niektorí ľudia to vnímajú ako bolesť. Tlak sa však do hodiny po cvičení vráti do normálu.  

Náročná telesná aktivita môže ovplyvňovať aj motilitu a vyprázdňovanie žalúdka. Niektoré štúdie sa zaoberajú otázkou, či veľmi intenzívne cvičenie nebráni vyprázdňovaniu žalúdka. Veľkú námahu obvykle sprevádza dehydratácia a zvýšená telesná teplota.  

Niektorí športovci, ktorí sa pripravujú na súťaže, konzumujú veľa sacharidov a pri športe môžu mať plnší žalúdok. Tiež môžu zažívať vyšší emocionálny stres spojený s uvoľňovaním hormónov. Všetko sú to dodatočné faktory, ktoré môžu obmedzovať vyprázdňovanie žalúdka a viesť k príslušným ťažkostiam.  

Čo by ste mali jesť, aby sa bolesť žalúdka zmiernila?   

Mnohí ľudia si žalúdočné a črevné ťažkosti ešte zhoršujú nesprávnymi stravovacími návykmi alebo výživou. Keď gastrointestinálny trakt nie je schopný optimálne fungovať, je dôležité mu pomôcť správnymi potravinami, ktoré by mali byť ľahko stráviteľné a šetrné.  

Sú to potraviny s obsahom vlákniny a dobrých tukov, napríklad:  

  • chudé mäso (napríklad z hydiny)  
  • jemné syry  
  • nízkotučné mlieko a vaječné jedlá   
  • rastlinné tuky 
  • ovocie a zelenina, napríklad: 
  • jablká 
  • banány  
  • hrušky  
  • fenikel  
  • mrkva  
  • dobre znášané sú aj cukety  

Rovnako ako správny výber jedla je dôležitá aj jeho správna príprava. Najvhodnejšími metódami prípravy jedla sú jemné varenie a parenie. Jedlo by malo navyše obsahovať čo najviac živín.  

Na jeho konzumáciu by ste mali mať dostatok času. Aby ste sa vyhli preťaženiu žalúdka, počas dňa radšej zjedzte niekoľko malých porcií. A čo je najdôležitejšie – počúvajte svoje telo – počas konzumácie konkrétnych druhov jedla zistíte, kedy a či sa im máte vyhýbať. Aby ste zmiernili bolesť žalúdka a iné gastrointestinálne ťažkosti po jedle, musíte sa bližšie zamerať na svoje stravovacie návyky.  

Domáce lieky na bolesť žalúdka 

Pre liečbu bolesti brucha v dôsledku funkčných gastrointestinálnych porúch, ktoré vyvolávajú externé faktory a nespôsobuje ich žiadne organické ochorenie, môžete spraviť veľa. Nasledujúce riešenia preukázateľne účinkujú v prípadoch, keď vaše ťažkosti vyvoláva výživa alebo stres. Môžu vám pomôcť zmierniť symptómy a uľahčiť každodenný život. 

Vyhýbajte sa stresu a do každodenného života zaraďte chvíľky na uvoľnenie, napr. bylinkové kúpele s levanduľou alebo termofor – uvoľníte sa aj počas krátkych, pomalých prechádzok. Keď žalúdok začne protestovať, upokojí ho aj masáž – oblasť žalúdka si dlaňou niekoľko minút masírujte v smere hodinových ručičiek. Uvoľní sa tým nahromadený vzduch a stimuluje trávenie.  

Snažte sa zostať aktívny – dostatok cvičenia je dôležitý faktor pri boji s gastrointestinálnymi symptómami – ľahký beh, plávanie alebo bicyklovanie dokážu dať trávenie do poriadku a sú dobré aj proti zápche. Vo všeobecnosti sa odporúčajú dva tréningy týždenne.   

Ako sme už spomínali, dôležitá je aj správna výživa – snažte sa vyhýbať veľmi mastným, korenistým, príliš sladkým alebo veľmi slaným jedlám a konkrétnym potravinám, ktoré vám robia problémy. Denne vypite približne dva litre tekutín, napríklad čistej vody. Čaje z mäty, rasce, fenikla, anízu a rumančeka majú na trávenie tiež dobrý vplyv. 

Liečivé rastliny sú vo všeobecnosti dobrým spôsobom, ako upokojiť dráždivý žalúdok. Iberogast je liek, ktorý obsahuje 9 bylín. Vďaka svojej jedinečnej kombinácii extraktov z prírodných liečivých rastlín môže súčasne účinkovať na viacero častí tráviaceho systému (princíp zamerania na viacero symptómov) a vďaka tomu zmierni rôzne ťažkosti spojené s funkčnými gastrointestinálnymi poruchami, ako sú dráždivý žalúdok a syndróm dráždivého čreva. A to aj vrátane bolesti a kŕčov. 

Úľava – lieky na bolesť žalúdka a žalúdočno-črevné kŕče 

Liečba bolesti žalúdka a kŕčov závisí hlavne od zistenej príčiny bolesti. Preto jej predchádza dôkladné vyšetrenie. Lekár sa počas neho pýta na bolesť a životné návyky a zároveň pacienta vyšetrí. Pri kŕčoch žalúdka však spúšťač nie je vždy jasný a za symptómy často nebýva zodpovedný len jeden faktor.  

Čo pomáha proti bolesti žalúdka? Na zlepšenie príznakov spojených s funkčnými gastrointestinálnymi poruchami sú obzvlášť vhodné lieky, ktoré súčasne pôsobia na rôzne symptómy a možné príčiny a zmierňujú ich – napríklad Iberogast. Koncentrovaná sila prírody nám ponúka mnoho veľmi účinných liečivých rastlín. Iberogast dokáže uľaviť od množstva symptómov, pretože súčasne pôsobí na viacero mechanizmov/príčin symptómov.   

Okrem bolesti žalúdka možno pomocou lieku Iberogast prírodnou formou liečiť aj ďalšie problémy tráviaceho traktu. Môže sa podávať aj deťom starším ako dvanásť rokov. 

Iberogast obsahuje kombináciu nasledujúcich liečivých rastlín:  

  • Iberis Amara (iberka horká)  
  • Koreň archangeliky lekárskej 
  • Semená rasce 
  • Kvety rumančeka 
  • Plody pestreca mariánskeho  
  • Listy medovky 
  • Lastovičník 
  • Listy mäty piepornej 
  • Koreň sladkovky 

Pacienti, ktorí hľadajú niečo, čo by im zabralo na bolesť žalúdka, sa preto môžu spoľahnúť na účinnosť a znášanlivosť lieku Iberogast – na jednej strane pomáha normalizovať činnosť svalov gastrointestinálneho traktu, znižuje precitlivenosť žalúdočných nervov, a preto uľavuje od bolesti žalúdka, a na druhej strane zmierňuje zápal a chráni sliznicu tráviaceho traktu.

Iberogast

Poruchy gastrointestinálneho traktu sú obvykle nielen mimoriadne nepríjemné a spojené s mnohými ťažkosťami, ale navyše často komplikujú prirodzený každodenný život. Našťastie máme Iberogast: kombinácia deviatich liečivých rastlín lieči základné príčiny aj nepríjemné príznaky.

Všetko o lieku Iberogast

Balenie lieku Iberogast

Majte liek Iberogast stále poruke!

Iberogast